31.3.2012

בניה בעזרת מכולות (קונטיינרים)- המשך.

שבת שלום לכם.
אחד הפוסטים הפופולארים בבלוג עד היום הוא הפוסט הזה על בניה בעזרת מכולות.
מאז פרסומו פנו אלי לא מעט קוראים וחיפשו מידע נוסף בנושא- בארץ.


(תמונה להמחשה מתוך הפוסט הקודם)


אני מביאה לכם היום במלואו טקסט ששלחו אלי האדריכליות יעל גלעד וגלית שיף מ'גלעד-שיף אדריכלות' ואדריכלית קרן אבני  - אליהן פניתי בחיפוש אחר מידע ואשר מתמחות בבניה כזו בארץ.
(והן הבטיחו לשלוח עוד תמונות כאשר הפרוייקטים יסתיימו בעוד מס' חודשים)

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

לעיתים גם לנו כנשות מקצוע קשה להאמין, שבמאה העשרים ואחת עדיין בונים לבנה על לבנה, בלוק על בלוק וכשהכל כמעט מושלם מתחילים להרוס. (חציבות לטובת חשמל, אינסטלציה וכו').
הפער בין העולם הטכנולוגי, מדעי, ממוחשב בו אנו חיים, ל-low tech של עולם הבנייה הוא לעיתים מהמם.
משום כך אנו מתעניינות בבניה מסוג אחר, מהירה יותר, מדויקת יותר, מלוכלכת פחות וירוקה יותר.

חלופה אחת שמאוד מעניינת אותנו היא בניה ממכולות. מכולה היא למעשה מיכל/ קופסא גדולה שנועדה לשנע תכולה דרך הים. אחרי כ-20 שנות חיים, היא יוצאת ממעגל ה"עבודה" ומרגע זה יכולה להתחיל את חייה במחזור נוסף. היתרון הגדול של מבנה המכולה הוא שהוא כבר שלד קונסטרוקטיבי. כלומר, אין צורך באלמנטים קונסטרוקטיביים כמו עמודים, ריצפה, תיקרה. הדבר כבר נושא את עצמו ומסוגל לשאת עוד משקל רב. ניתן לשלב מס' מכולות ולייצר באופן פשוט, קל וזול מבנים שלימים.
מכולות מגיעות במודולים קבועים של: 2.44X6, 2.44X12, 6X4.88, 12X4.88. ניתן לחבר מס' מכולות זו לזו, ניתן לפתוח במכולה פתחים בגדלים שונים, ולמעשה ניתן להתאים אותן כמעט לכל תכנון אדריכלי.
המכולה עשויה מעטפת פלדה, חומר בעל יכולות בידוד אקוסטיות ותרמיות נמוכות, ולכן עיקר העבודה מתרכזת בנושא הבידוד. יש צורך בבידוד תרמי ואקוסטי כאשר איכות הבידוד יכולה להשפיע באופן ניכר על תקציב הפרויקט. הבידוד יכול להיעשות כלפי חוץ או כלפי פנים (או גם וגם) בהתאם לאסתטיקה הרצויה. לנו, כאדריכליות, יש עניין באסתטיקה המתועשת של המכולה כמות שהיא, ולכן נשקיע את המאמצים בבידוד כלפי פנים.
ישנם אופני בידוד שונים, כאשר השחקנים המשתתפים, בהרכבים שונים הם: צמר סלעים, פוליסטירן מוקצף, רווח של אוויר וגמר גבס. אם אכן רוצים להישאר עם המכולה כגמר חיצוני, יש להתיז עליה חומרים מעכבי התחממות. מחיר הבניה משתנה מאוד בהתאם לרמת הגמר המבוקשת, אבל עדיין זול יותר מבניה קונבנציונלית ונע בטווח שבין 2000 ל 4000 למ"ר.
בניה ממכולות מקלה על אלו הרוצים לבנות בכוחות עצמם. מכולות שיצאו משימוש ניתן לרכוש דרך חברות ספנות שונות וקיימים אתרים באינטרנט הכוללים הדרכה מפורטת של DO IT YOURSELF. (פה למשל)
בניה עצמית מאפשרת להוזיל בצורה משמעותית את עלויות הבניה אבל דורשת התגייסות מלאה ובפירוש לא מתאימה לכל אחד.

על אף ריבוי הדוגמאות היצירתיות לשימוש מחדש במכולות מחו"ל, כשחיפשנו תקדימים בארץ, מצאנו מספר חלוצים פרטיים ומספר מצומצם של חברות בניה שעוסקות בנושא. התוצרים של החברות המסחריות נראו לנו חסרי שאר רוח, מעין "קראווילות"  שנראות זמניות או מבני משרדים ארעיים. למרות כל זאת נראה שהפוטנציאל קיים ובעבודותינו אנו מנסות לאתגרו.
מרכז מיחזור עירוני שאנחנו (משרד גלעד-שיף אדריכלות) מתכנן עבור עירית רעננה נמצא באזור התעשיה במעין " חצר אחורית" מוזנחת מלאת קונטיינרים המשמשים כמחסנים עירוניים. האתר עתיד להכיל מלבד מרכז המחזור,  גם סדנאות עבודה ואחסון של מחלקת תחזוקת גנים, מרכז חלוקת מזון עירוני ומשרדים של אגף תחזוקת גנים. כמתכננות הפרויקט טבעי היה בעיננו לשפץ ולמחזר את המכולות הקימות באתר ולערום אותם בצורה קומפקטית לצורך השימוש מחדש, והפרויקט נמצא בתהליכי תכנון מתקדמים.
בימים אלו אנחנו ואדריכלית קרן אבני מתכננים גם בית בו משולבות מכולות.  בית זה יבנה עם חברת בניה קלה, שתעשה את כל העבודה במפעל ותשנע את הבית לאתר תוך כארבעה חודשים. הבית ימוקם למעשה מעל קומת מרתף יצוקה במקום, ובה גם ישתלב הממ"ד הנדרש. (מעניין לדעת שקיימת כיום גם חלופה של ממ"ד יביל). בקרוב תמונות מהאתר ולבנתים המחשות בתלת מימד.ולמי שמתעניין בנושא, נשמח לייעץ מניסיוננו (ולהדביק בהתלהבותנו..).


 מרכז מיחזור רעננה, האתר כיום ומבני משרדים ושירות המתוכננים בשימוש מכולות משופצות.- תכנון גלעד-שיף אדריכלות
בית פרטי- בניה קלה בשילוב מכולות משופצות- תכנון קרן אבני & גלעד-שיף אדריכלות

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::תודה לכן יעל גלית וקרן.
ובהצלחה! אני ללא ספק מתלהבת מסוג הבניה הזה ומחכה בקוצר רוח לעוד תמונות!

XXX
מיה
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
*תוספת מאוחרת:
קוראי הבלוג היקרים, לתשומת לבכם למעלה מימין יש רשימת נושאים ושם, תחת הנושא קונטיינרים או מכולות יש עוד פוסטים בנושא, בכולם לינקים מועילים למקורות מידע בפוסט עצמו ולפעמים בתגובות. תציצו...
בהצלחה!!

10 תגובות:

 1. בבית ונוי פורסם בית מקסים שנבנה בארץ ממכולות, שאנחנו כמשפחה מאוד אוהבים. אני שמיחה לחלק איתכם בקישור: http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,341,719.aspx
  הרעיון מענין באופן כללי, אבל שמחנו לראות בית ממכולות שנוכל להרגיש בו 'בבית', ושהיינו רוצים כמותו לעצמנו.

  השבמחק
 2. בית מכולות בבחן:
  https://skydrive.live.com/?cid=803c2aa0a7193ea0&sc=photos&wa=wsignin1.0&sa=754669741#%21/?cid=803c2aa0a7193ea0&sc=photos&id=803C2AA0A7193EA0%21157%21cid=803C2AA0A7193EA0&id=803C2AA0A7193EA0%21157&sc=photos

  השבמחק
  תשובות
  1. נמרוד- זה נראה מדהים! צור איתי קשר למייל אשמח שתשף את קוראי הבלוג בפרטים על התהליך העלויות וכו..
   תודה!!

   מחק
  2. תודה,
   אנחנו ממליצים מאד על השיטה. אפשר ליצור קשר במייל: nimrod.krieger@gmail.com
   או טלפון 054-4414544.
   וכמובן מי שמעוניין לבוא לראות ולקבל הסברים, מוזמן.

   מחק
 3. שלום מיה
  קודם כל סחתן על הכתבה המעניינת
  האם יש לך עוד אינפו על בניה ממכולות ,אשמח לשמוע או לקרוא
  תודה
  אורן רוזנברג

  השבמחק
 4. לתשומת לב המתעניינים:
  תחת הנושא קונטיינרים או בניה ממכולות למעלה בצד ימין- יש את כל הפוסטים שעלו בנושא ובהם עוד מידע/ השראה- רק ללחוץ על הנושא ואתם שם.

  בנוסף, בכל הפוסטים וגם בזה -יש לינקים, למשל בפוסט הזה יש לינק למשרד האדריכליות
  ובתגובות יש לינק לכתבה נוספת וטלפון של משפחה שבנתה בצורה הזאת...
  מי שרוצה יכול לנסות לפנות ולקבל עוד מידע...

  בהצלחה!!!
  *ואל תשכחו לספר לי מה גילתם...

  השבמחק
  תשובות
  1. אנונימי12/11/13

   הי מיה,
   סיימנו לבנות לפני קצת פחות משנה תוך חדשיים וחצי (לא כולל ציפוי חיצוני שעכשיו בעבודה) בית מכולות בשתי קומות סה"כ 240 מטר.
   חוויה. במיוחד שלוקחים חלק אקטיבי בבניה .
   בידוד ברמה גבוהה , תחושה טובה בתוך הבית ועוד..
   המון אנשים כבר ביקרו אצלינו ומוזמנים תמיד.
   בסופו של דבר , חיסכון של כ-30% בעלויות וכמובן כל היתרונות : מהירות, עמידות , הרגשה ועוד..
   איתן
   קלע-אלון (צפון רמת הגולן)

   מחק
  2. איתן שלום.
   אנחנו זוג שמתחיל כעת בתכנון בית המכולות שלו
   נשמח ליצור איתך קשר בנושא (בעיקר על "בעיית הממ"ד") במייל או בפל.
   תודה מראש, אמיר ולירון.

   מחק
  3. אמיר ולירון- בהצלחה!
   אל תשכחו לעדכן אותי פה או במייל mayagros@gmail.com

   מחק

תודה ! מיה.

הזמנה לאמנות

כל בית צריך יצירות אמנות מקוריות. ככה פשוט. ונכון שאני לא אובייקטיבית כי את התואר הראשון שלי עשיתי באמנות וזה המקום שממנו הגעתי אל עיצוב...